Píšete si deník z cest? Rukou? A na papír? Ne, nebudu se vám vysmívat. Přiznám se, že opravdu nejsem „deníčkář“. Velmi preferuji téměř vše v elektronické podobě. Ale zážitky z našich rodinných cest obytkou v papírové podobě prostě píšu. Není to žádné umělecké dílo. Jen prostý rukou psaný text. Nicméně jsem si říkal, že by nebylo vůbec špatné vylepšit jej fotografiemi…
Offline způsob – běžná tiskárna
Začali jsme nejjednodušší metodou – využití běžné domácí stolní barevné tiskárny. Zmenšit fotografie, umístit jich několik na stránku, vytisknout, nastříhat a nalepit do deníčku pomocí lepidla. Jednoznačně to byla nejlevnější cesta a fotky nevypadaly úplně špatně. Nicméně nemohli jsme fotky tisknout a lepit hned na cestách. Zkrátka nešlo využít takové ty chvíle, kdy člověk sedí venku pod markýzou v podvečer u vína, píše záznamy, a říká si, že teď by se tam právě hodila ta fotka, co jste dneska na kolech udělali. Tak jsem hledal dál…
Kapesní tiskárny
Můj vztah k technice slavil brzy úspěch. Objevil jsem kapesní „instantní“ tiskárny. Otevřete aplikaci v telefonu, upravíte fotografii například přidáním textu nebo „nálepky“ a už tisknete fotku rozměrů vizitky. A co víc? Tiskový papír je rovnou samolepicí. Kamarád mi jednu takovou tiskárnu půjčil a když jsem to vyzkoušel, hned jsem objednával.
Fotografie jsou tištěny technologií ZINK (zero ink). Ta sice vyžaduje speciální papír, ale už žádné tiskové náplně nebo inkousty. Zkrátka vložíte papír a tiskne se. Jedna fotka sice vyjde na něco přes 10Kč a barevné podání není bůhví jak kvalitní, ale to je úplně jedno. Ta hlavní deviza je, že je to hned, dá se rychle upravit a obratem vlepit do deníčku vedle textu, který právě píšete.
Další využití – zábava pro děti!
Kromě samotných výsledných fotek v deníčku je tady ještě jeden velký benefit těchto instantních tiskáren. Nesmírně to baví i děti! Takže pro ně vlastně máte i nějakou kreativní zábavu. Vyberou vám fotku, v telefonu ji upraví, vytisknou a pak vám ji i nalepí na správné místo vedle zaznamenaného zážitku. Takže se na samotné tvorbě vaší cestovatelské „kroniky“ podílíte úplně všichni.
Tajný tip!
…a na závěr ještě jeden tajný tip. Rozměry vytištěné fotografie jsou (dle typu tiskárny – my používáme HP Sprocket 200) nejčastěji 5×7,6cm, což je téměř totožný rozměr, jako známé a oblíbené turistické vizitky. Takže pokud vaše děti vedou svůj turistický deník a jsou zvyklé do něj lepit vizitky, tak teď mohou dokumentovat i zážitky z míst, kde žádnou turistickou nálepku neseženete.