Po návštěvě termálních lázní Terme 3000 v Moravských Toplicích jsme se druhý den odpoledne přesouvali. Naším cílem bylo nejstarší město Slovinska Ptuj. Díky tomu, že je v této zemi všude blízko, dali jsme si ještě po cestě nějakou tu malou zastávku. Konkrétně vinařskou oblast s názvem Jeruzalém a samozřejmě nechyběla pauza na nákup vynikajícího místního vína.
Vinařská oblast Jeruzalem
Z Moravských Toplic je to do Jeruzalema jen kousíček. Nějakých 40 minut pohodlné jízdy. Projíždíte rovinatou krajinou, kde vás tu a tam zbrzdí jen menší městečko nebo vesnice. To, že je vyhlášená vinařská oblast už blízko poznáte snadno. Z té nekonečné roviny odbočíte vlevo a cesta najednou začne poměrně prudce stoupat. Po pár minutách jízdy lesem dorazíte na horizont a najedou se před vámi vyloupne neskutečně krásný pohled na zvlněnou krajinu, kde jeden vinohrad střídá druhý. I náš zimní zážitek na nás udělal silný dojem. Na jaře, když se to tu zelená, nebo na podzim, když je tu vinobraní, to musí teprve být!
Ormož aneb rychlá zastávka v prodejně vín
Po průjezdem Jeruzalema jsme pokračovali dále až do místního města Ormož. Jeli jsme na jisto. Dostali jsme tip na prodejnu vína Puklavec Family Wines. Je zapadlá ve velmi nenápadné slepé uličce aý u nádraží, ale rozhodně stojí za návštěvu (46.4050361N, 16.1534003E). Dá se zde pořídit velice dobré víno, a to za hodně rozumnou cenu. Alespoň my jsme si pochutnali.
Kemp Ptuj
Poté, co jsme pořídili zásoby vína, mohli jsme s klidem pokračovat až do nejstaršího města Slovinska – do města Ptuj. Funkci recepce kempu zastává v zimním období recepce hotelu přes ulici. Je to čtyřhvězdičkový Grand Hotel Primus. Je trochu nezvyklý pocit domlouvat si parcelu v kempu na takto luxusním místě. Ale recepční byly moc příjemné, a tak jsme si nepřipadali nijak nepatřičně. Naopak – dali jsme si pak ještě v lobby hotelu kávu. To aby byl ten nevšední zážitek kompletní.
Kemp je průběžně modernizován a jeho služby rozšiřovány. A tak jsme si třeba mohli prohlédnout zcela novou sekci mobilních domů nebo třeba novou budovu se sociálkami. Zajímavá byla informace od manažerky hotelu a kempu, že plánují i rekonstrukci kempové recepce s tamními sociálkami. Upřímně – za takovéhle sociálky a recepční budovu by se nemusela stydět většina českých kempů.
Samozřejmě, že by to nebyly termální lázně, kdyby se do nich nedalo vstoupit opět rovnou téměř přímo z karavanu. Nutno ale říct, že tyto lázně nejsou v zimním období tak zajímavé, jako ty v Moravských Toplicích (přes zimu je nabídka atrakcí a bazénů omezená a venkovní bazén není úplně veliký). Za doporučení ale rozhodně stojí restaurace v budově s termály. Moc jsme si tam pochutnali na bohaté večeři.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Nejstarší město Slovinska – Ptuj
Ale my jsme sem nejeli primárně za koupáním. Chtěli jsme i trochu poznávat, a tak naše další kroky zamířily směr historické centrum města Ptuj a následně místní hrad. Z kempu je to moc příjemná procházka. Jde se po samostatné cyklo/pěší stezce podél řeky a za nějakých 15 minut je člověk v centru. A navíc po celou dobu může sledovat přes řeku panorama hradu. Teda jen pokud má lepší počasí, než jsme měli my. Naše mlhavé počasí nám skrývalo pohled na hrad téměř po celou dobu našeho pobytu. A abych nezapomněl, kdo nechce nebo nemůže chodit takové vzdálenosti, u kempu staví i autobus, který vás do centra zaveze.
Historické centrum města Ptuj
Město má moc pěkné historické centrum. Zachovalá a udržovaná náměstíčka a náměstí, historické budovy, příjemná vánoční atmosféra. A kdybychom měli ještě trochu více času, tak bychom určitě děti postavili i na brusle. Na jednom z náměstí bylo instalováno kluziště a bylo možné za pár euro zapůjčit i brusle. A v době, kdy jsme zde byli, tam bruslili jen dva lidé…
Výstava masopustních masek
Na hradě je regionální muzeum, kde je možné obdivovat leccos. Hlavním tahákem pro nás ale byla výstava místních tradičních masopustních masek. Jsou zde pěkně vystaveny do průvodu, tak jak za sebou správně mají jít a je zde i vysvětleno, co která maska znamená a co v průvodu reprezentuje. Musím říct, že to byl i pro mě docela zážitek – většinou se tohle člověk jen tak nedozví. Trochu k mému překvapení to bavilo i děti!
Ptujský hrad
Dalším tahákem pak byla návštěva hradu Ptuj. Prohlídka neprobíhala s průvodcem, ale tři patra hradu si člověk může procházet sám. Expozice možná nejsou tak honosné jako na našich hradech, ale rozhodně za vidění stojí. Kromě štukové výzdoby nás třeba zaujala nepřeberná škála dochovaných kachlových kamen. Moc hezké kousky!
Stejně tak expozice hudebních nástrojů situovaná do přízemí hradu nás zabavila docela na dlouhou dobu. Zejména její interaktivní část, kdy jsou na stěně umístěné dřevěné píšťaly varhan a je možné na ně hrát otevíráním nebo zavíráním přívodu vzduchu. Jednoduché a velmi zábavné. Až se na nás přišla místní paní průvodkyně podívat, jak dlouho to ještě asi vydržíme. 🙂
Zážitek z hradu by byl ještě o dost větší, kdyby vyšlo počasí. Z oken jednotlivých místností, ale i z ochozu musí být neuvěřitelně krásný výhled do okolí. Tak snad příště, no…
Závěrem – doporučujeme!
Jet v zimě navštívit Ptuj jen kvůli termálním lázním, to by asi nebylo úplně ono (v létě to je o něčem jiném). Ale pokud máte chuť trochu poznávat, udělat si procházku, projet se na kole, mít i jiné zážitky, tak Ptuj se svým kempem nemusí být vůbec špatnou zastávkou na vaší cestě po Slovinsku.
A abychom všichni měli představu o tom, jak to v termálech Ptuj vypadá v létě, přidávám tentokrát i oficiální fotografie. Upřímně, v létě to musí být pecka!!!