Malbork. Největší cihlová stavba světa, památka UNESCO. Tenhle skvost si zaslouží samostatný článek, protože jeho návštěva nám zabrala celý den a stal se jednoznačně jedním z top míst, která jsme kdy navštívili.
Malbork – kde přespat?
Do Malborku jsme dorazili už večer předem a pro přespání jsme využili kemp přímo naproti zámku (Kemping Nad Stawem). Kemp je vzdálený jen pár minut chůze přes pěší lávku a má dvě zásadní výhody. Tou první je fakt, že pokud jste zde ubytováni, nemusíte již platit celodenní parkovné (které není zrovna z nejlevnějších). Tou druhou pak skutečnost, že během pěší cesty k zámku se vám naskytne jedinečný pohled na zámek na pozadí vodního toku.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Malbork – představení
Památky chráněné UNESCO bývají úchvatné, impozantní, jedinečné. A tady to platí do posledního písmene. Hradní komplex je obrovský a nemůže návštěvníka neohromit. Jedná se o největší cihlovou stavbu světa! Nám tedy z toho opravdu a doslova spadla brada.
Historie tohoto opevnění je neskutečně bohatá. Začala se psát už ve druhé polovině 13. století, kdy se do stavby pustil Řád německých rytířů. Do polských rukou se dostává v roce 1466 na základě druhé toruňské mírové smlouvy a stává se hlavním městem provincie Malbork a jedním z polských královských sídel. Tuto funkci plní až do roku 1772, kdy je Malbork začleněn do Pruska a začíná jako hrad chátrat. Už v roce 1816 začíná ale z popudu veřejnosti rozsáhlá rekonstrukce komplexu, která trvá až do začátku druhé světové války.
Novodobé dějiny
A teď novodobé dějiny. Během těžkých bojů při osvobozování města rudou armádou na konci druhé světové války byl hrad těžce poškozen. Po konci války byl dokonce materiál odvážen na opravy a stavby v jiných městech (pravděpodobně se jednalo o Varšavu). Tento nenávratný proces byl ale záhy ukončen a roku 1961 byly opět zahájeny renovační práce. Celé dílo bylo korunováno roku 1997, kdy byl celý hradní komplex zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Proč tenhle historický exkurz? Je naprosto nepředstavitelné to úsilí, které muselo být vynaloženo na opravu a na mnoha místech znovupostavení této památky. Tenhle skvost doslova povstal z popela. A pokud člověka nezaujme na tomhle místě nic jiného, tak aspoň z tohoto příběhu opravdu až mrazí. Na několika místech jsou vystaveny fotografie, jak hrad vypadal po konci druhé světové války a vedle toho vidíte současnou podobu. Tohle je prostě dechberoucí.
Prohlídka
Hrad jsme si prošli svým tempem za doprovodu českého audioprůvodce (mimochodem naprosto perfektně zpracovaný). Provede vás jak samotným hradem a jeho historií, tak i nejrůznějšími výstavami. Nás nejvíc zaujala výstava výrobků a uměleckých děl z jantaru a také rozsáhlá expozice zbraní.
Malbork vás zabaví určitě na celý den. Tady je výhoda audioprůvodce, že si můžete udělat pauzu kdy chcete. My jsme například dali oběd v zámecké restauraci, která je přístupná přímo z nádvoří hradu.
Ještě přidám jeden praktický tip pro návštěvu Malborku… Všichni mají stejného audioprůvodce, takže jdou stejnou cestou. To znamená, že se v odpoledních hodinách všichni potkají v prostoru horního hradu (nejstarší část komplexu). Za nás to byla skoro nejzajímavější část prohlídky, ale také tam bylo nejvíce lidí (minimálně z toho důvodu, že tady je prostor výrazně skromnější, než v předchozích částech komplexu). Možná by se vyplatilo prohlídkou horního hradu začít hned po příchodu a pak si prohlédnout zbytek. Audioprůvodce totiž pozná, kde se právě nacházíte, takže vás spolehlivě provede tou částí, kam zrovna vyrazíte.
Závěrem – doporučujeme!
Malbork je naprosto dechberoucí stavba a jeho návštěvu můžeme s naprosto čistým svědomím jen a jen doporučit. Každý si tady najde nějaký ten kousek, který ho zaujme. Ať už to bude samotná stavba a její historie, nebo některá z vydařených expozic.
Pokud jste minuli první část našeho povídání o Polsku, tak jej naleznete zde: Dovolená v Polsku aneb po stopách gotických zámků – část 1
Fotogalerie gotického zámku Malbork
Úkol spolufinancovaný z prostředků Warmińsko-Mazurského vojvodství a Pomořanskou vojvodskou samosprávou.