Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do dlouho plánované lokality Žďár nad Sázavou a pak tak trochu náhodou přidali Pernštejn. Přičtěme k tomu krásné jarní počasí a výsledkem byl další parádní víkend s naší obytnou dodávkou.

Kde přespat?

Náš výlet jsme si chtěli vylepšit i gastronomickým zážitkem, a tak jsme naše přespání směřovali k restauraci Mitrovsky Angus. Tady si pochutnáte na vynikajícím hovězím mase, můžete nakoupit fantastické produkty z bioprodukce a jako bonus zde můžete přespat nejen v obytném autě, ale třeba i s obytným přívěsem.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Žďár nad Sázavou

Než jsme se ale vydali na cestu do Mitrova na vynikající večeři, byl hlavním bodem našeho cestování Žďár nad Sázavou. Asi není potřeba úplně představovat tuto UNESCO chráněnou památku.

Zaparkovali jsme na prostorném parkovišti u vodní nádrže Pilská v bezprostřední blízkosti rekreačního areálu Pilák. Už tohle místo dokáže zaujmout nejen rodiny s dětmi svým občerstvením a hlavně řadou volnočasových aktivit. Jen upozornění – na parkovišti je vyznačen zákaz zastavení obytných aut v nočních hodinách. Takže jakkoli by to tady k přespání vyloženě vybízelo, možné to není.

Muzeum nové generace

Z parkoviště jsme vyrazili po stezce pro pěší a cyklisty kolem nevzhledného průmyslového areálu směrem k zámku. Jen co mizíme od hlavní silnice na zámecké nádvoří, ocitáme se v jiném světě. Krásně zrekonstruovaný areál a navíc v našem termínu i poměrně málo lidí… Jsme na jedné z top památek v česku, a tak komentované prohlídky jsou zde samozřejmostí. S malými dětmi je to ale často dost dobrodružství, a tak jsme se rozhodli zkusit využít nabídky místního muzea s názvem Muzeum nové generace.

Popisy i získaná ocenění slibují velký zážitek. Posuďte sami – nejkreativnější muzeum ve střední Evropě, druhé místo pro nejlepší muzea v ČR, Oceněno rodiči, atd. Stejně tak 4,5 hvězdičky na mapách Google a recenze ve stylu „úžasný zážitek“. Cena vysokým očekáváním také odpovídá – 750Kč za rodinné vstupné.

Plni očekávání vyrážíme do temného prostoru muzea. Nutno říct, že celá expozice je hezky zpracovaná a je to opravdu způsob, kterak nenásilnou formou představit návštěvníkům všech generací historii nejen žďárského kláštera. Ale rozhodně bych vynechal ze všech popisů slovo interaktivní. Jediná interaktivní věc je práce s audio průvodcem a listovaní jednou virtuální knihou. Pod pojmem interaktivní si v roce 2024 představuji něco jiného. Například extrémně zajímavá geometrie Santiniho Zelené hory je zde doslova odbyta několika málo větami a nekomentovanou projekcí. Přijde mi, že potenciál interaktivity zůstal nevyužit.

Nechápejte mě špatně. To muzeum není vůbec špatné a nelze ho označit za nudné. Spíš jen veškerá ocenění a superlativy ukazují, jak nízko je v České republice nastavena laťka pro hodnocení kvality a interaktivity muzejních expozic.

Zelená hora

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vybudovaný v 18. století, to je to místo, proč sem proudí davy návštěvníků. Nádherná stavba z pera architekta Jana Blažeje Santiniho láká poutníky (dnes spíše návštěvníky) svým výrazným hvězdicovým půdorysem už z dálky. Fyzicky méně zdatní jedinci mohou využít nedalekých parkovišť, nicméně většina lidí zvolí krátkou příjemnou procházku, kterou lze zvládnout i s kočárkem.

Nádherné místo a krásně udržovaný kostel v minulosti určitě lákal poutníky k tichému zamyšlení. Dnes, možná díky turistům, nás místo neoslovilo jinak než svou architekturou. Měli jsme pocit, že ono duchovní kouzlo, energii a sílu do značné míry odvál turistický ruch. To ale neznamená, že by Zelená hora nestála za návštěvu! Jen si od ní neslibujte zásadně velký duchovní rozměr.

Hrad Pernštejn

Další odpovědí na otázku „Kam na Vysočině?“ se stal Hrad Pernštejn. Geografičtí puristé mi prominou, že jsem Hrad Pernštejn zahrnul nesprávně do oblasti Vysočina. Nachází se totiž doslova jen pár stovek metrů už na území kraje Jihomoravského.

Hrad Pernštejn
Kam na Vysočině? Určitě na hrad Pernštejn! Zákoutí na jednotlivých nádvořích jsou jak z pohádky.

Hrad už na první pohled vypadá jak z pohádky. Bohatá historie tohoto hradu sahá až do 13. století a jeho aktuální pozdně gotická a raně renesanční podoba už naštěstí nebyla dotčena dalšími přestavbami. Díky tomu se stává ojedinělým příkladem přeměn středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo. 

Kromě hradu samotného rozhodně zaujmou nedaleké vyhlídky a přilehlé barokní zahrady. Ty prošly v letech 2015-2020 rozsáhlou obrodou a jejich návštěvu lze více než doporučit. Vstupné sice není úplně nízké, ale v ceně je i vstup na hradní nádvoří. Tato vstupenka by měla být tím minimem, které si při návštěvě tohoto hradu pořídíte. Cesta zahradami totiž může být také příjemným zpestřením návratu na parkoviště k vašemu autu.

Kam na Vysočině za jídlem?

Už jsem psal v úvodu, že jsme měli předem vytipovaný i jeden gastronomický zážitek. Konkrétně návštěvu restaurace a prodejny Mitrov spadající pod značku Mitrovsky Angus. Restaurace i prodejna nabízí primárně BIO hovězí maso a steaky ze zvířat, které jsou celoročně pasené na čistých loukách Vysočiny. Ano, tahle zastávka nebude možná úplně atraktivní pro vegetariány, ale ti ostatní si tady určitě vyberou.

Závěr – doporučujeme!

Pokud jste někdy přemýšleli kam na Vysočině obytným autem, výše uvedené tipy můžeme s rodinou s klidným svědomím doporučit. Zejména Hrad Pernštejn nám učaroval.

Pokud vás tento tip kam obytňákem zaujal, všechny naše cesty najdete na této mapě s tipy na výlety.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Chorvatsko mimo sezónu – kemp Valamar Ježevac Krk

Ja vím, ja vím. Kemp Valamar Ježevac na Krku patří u nás mezi nejprofláklejší chorvatské kempy. Proto jsme se tam také vypravili až hluboko...

VIDEO: To nejlepší z Caravaning Brno 2024 – část 2

Zajímavých exponátů bylo na letošním veletrhu Caravaning Brno 2024 opravdu dost a dost, až se mi to do jednoho videa nevešlo. A tak zde...

North Cape 4×4 – nová značka na českém trhu

Na český trh přichází nová značka obytných dodávek - North Cape. Španělský výrobce přináší na trh vozy výhradně na podvozku MAN TGE s pohonem...

VIDEO: To nejlepší z Caravaning Brno 2024 – část 1

I letos jsem byl na letošním veletrhu Caravaning Brno 2024 a samozřejmě jsem pro vás připravil video přehled toho nejzajímavějšího nejen ze světa obytných...

PODCAST: Jak na zazimování obytného auta a přívěsu?

Zima klepe nezadržitelně na dveře a spolu s ní přichází i pro řadu z nás okamžik, kdy nás čeká zazimování obytného auta. Uložit ale...