Firma Maxview přichází na trh s novým modelem své sady pro připojení k internetu na cestách – s modelem Maxview Roam Campervan. Ten je určen primárně pro dodávky a campervany. Čím se od běžného modelu liší a proč právě pro dodávku volit tento nový model?
Proč nestačí mobil?
Snad každý na cestách hledá kvalitní a stabilní připojení k internetu. Ať už pro práci nebo jen pro zábavu. Připojení přes sdílený hotspot v mobilním telefonu nemusí vždy stačit. Důvodem může být například pořízení speciální datové karty v zahraničí, a my nemusíme mít telefon podporující dvě SIM karty, nebo třeba jen přerušení připojení v případě příchozího hovoru.
Dalším důvodem může být nedostatečná síla signálu. Přestože je pokrytí mobilním signálem v Evropě už většinou velice spolehlivé, ne vždy jsme schopni za všech okolností získat potřebnou kvalitu a stabilitu připojení. To může být dáno jednak silou signálu v daném místě nebo i takzvaným efektem Faradayovy klece, kdy je signál uvnitř kovové konstrukce vozu výrazně slabší než venku.
Z tohoto důvodu je vhodné umístit anténu na vnější plášť vozidla, ideálně střechu. Této potřebě vychází vstříc řada výrobců a jedním z nich je i Maxview. Jeho sada Roam se známou bílou kulatou anténou je nezřídka k vidění na obytných vozech.
Maxview Roam Campervan
Stávající řešení Maxview Roam úplně nevyhovuje potřebám vestavbářů. Kulatá anténa je poměrně rozměrná, a tak jednak zabírá cenné místo na střeše, které by bylo možné využít například pro solární panely, a pak ji také není úplně snadné nainstalovat na vlnitý profil střechy.
Z těchto důvodů přichází na trh novinka Maxview Roam Campervan. Tento model má jinak tvarovanou vnější anténu. Je navržena tak, že ji lze s rozměry 196x65mm umístit do prolisu ve střeše a zabere také minimum místa. Anténa je schopna přijímat 3G a 4G signál, přičemž výrobce tvrdí, že je připravena i pro příjem 5G signálu. Jeho využití ale bude v budoucnu znamenat nutnost výměny routeru za model s podporou 5G.
K anténě se, již dovnitř vozu, připojuje router se SIM kartou (model Maxview Roam X Campervan podporuje až 2 SIM karty najednou). Ten pak následně vytvoří ve voze vytouženou WiFi síť, ke které se pak všechna internetu-lačná zařízení připojí.
Možnost připojit se k veřejné WiFi
Zajímavou funkcí sady Maxview Roam Campervan je i schopnost využívat WiFi sítě z okolí, a tak šetřit data z datového tarifu. Za mě zásadní vadou na kráse této funkcionality je neschopnost připojit se k sítím s tzv. captive portálem, který bývá tak často u veřejných WiFi přítomen. Pro vysvětlení – captive portál je zjednodušeně úvodní přihlašovací obrazovka, která se vám zobrazí po připojení k WiFi síti, ještě než se dostanete k internetu.
X se rovná dvojnásobek
Maxview Roam Campervan existuje ve dvou variantách – model Roam a Roam X. Verze s dodatkem X nabízí možnost osazení až dvěma SIM kartami (Roam pouze jednu), rychlost stahování až 300Mbps (Roam pouze 150Mbps), 4 ethernet porty (Roam dva) a možnost připojit až 100 zařízení (Roam 50). Viz také obrázek.
Zásadní rozdíl mezi oběma produkty pak činí zejména cena. Zatímco základní Maxview Roam Campervan vyjde přibližně na 11.000Kč, sourozenec s dodatkem X pak vyjde na dvojnásobek.
Závěr
Internet na cestách nás provází stále více. Mě nevyjímaje. Stále častěji se dostávám do situací, kdy provozuji homeoffice z naší obytné dodávky, a připojení přes mobilní hotspot mi nestačí. Buď je to slabý signál, kdy musím dávat telefon k oknu nebo ještě lépe do střešního okna. Nebo mi někdo zatelefonuje v okamžiku, kdy mám online schůzku a spojení se mi přeruší. Případně musím mít telefon neustále v dosahu nabíječky. A to nemluvím o výjezdech, kdy se na můj hotspot připojí děti. Těch důvodů, proč uvažovat o nějakém lepším řešení pro připojení k internetu na cestách je celá řada. A Maxview Roam Campervan může být jedním z nich.
Dodatek: Koho tato problematika zaujala a chtěl by se dozvědět více, tak doporučuji velice podrobný článek na toto téma u Martina Štrimpfla na webu silverontheroad.com.