Vybavení do obytného auta – seznam pro začínající

Na jedné straně je na trhu zoufalý nedostatek obytných aut, na straně druhé tu máme nějaký ten pátek rekordní prodeje. A to i u nás v České republice. Najde se tak určitě řada lidí, kteří si domů přivezou prázdné auto. Co za vybavení do obytného auta je dobré mít? Na co nezapomenout? Připravil jsem seznam toho základního, co jsme dali postupně dohromady. 

Tím, že jsme vybírali vybavení do obytné dodávky, kde jezdíme ve čtyřech, výběr naší výbavy byl striktně podřízen dvěma parametrům – co nejmenší hmotnost a co nejmenší prostorová náročnost. Pro velkou obytku nebo jezdit jen ve dvou, sáhli bychom možná po jiných kouscích, ale ať tak či onak, níže uvedené věci nejspíše budete potřebovat.

Poznámka: Do článku jsem doplnil i odkazy na námi pořízené věci do obchodu SvětKaravanů.cz. Pokud tam dané zboží zakoupíte, získáme malou provizi. Vy však zboží získáte za obvyklou cenu. 

Seznam vybavení do obytného auta

Vyrovnávací nájezdové klíny

Ne každé stání, kde budete chtít přenocovat, bude absolutně rovné. A ono není zrovna nejpříjemnější spát hlavou dolů. A tak jsme poměrně záhy pořídili vyrovnávací klíny. Vybrali jsme značku Thule, ale důvodem bylo pouze to, že v daný okamžik byly za výhodnou cenu v sadě i s přepravní taškou. Jinak bychom klidně sáhli po konkurenční značce Fiamma.

Sunlight V60 a vyrovnávací nájezdové klíny
Dobré vyrovnání vozu často rozhodne o tom, jak dobře se vám bude bydlet.

Pro vyrovnávání využijte mobilní aplikaci

Zejména v začátcích vyžadovalo vyrovnávání auta trochu cviku a představivosti, abych věděl, která kola podložit a jak moc. Hodně mi v tom pomohla (a dodnes pomáhá) obyčejná bezplatná mobilní aplikace Vodováha. Umí zobrazit kuličku uprostřed kruhu, takže telefon pak jen položím na zem vedle sedačky řidiče a nadzvedáváním jednotlivých rohů telefonu mi pomůže zjistit, jaké kolo vozidla bude nezbytné podložit klínem a jak moc.

Vybavení na čerstvou vodu

Další výbavou, kterou jsme pořídili hned na začátku, byla hadice. Vybrali jsme plochý model na navíjecím bubnu, a to z toho důvodu, že je jednak poměrně skladná a pak je možné ji použít i bez nutnosti ji při použití plně rozvinout.

Záhy jsme naši výbavu na čerstvou vodu obohatili ještě o konev a kanystr. Konev nám pomáhá zejména v kempech, kde trávíme více dní a nechceme uklízet zakempované auto jen kvůli nutnosti dojet pro vodu, případně samozřejmě v místech, kam se s autem k doplnění vody přijet úplně nedá. Doporučuji konev se šroubovacím víkem. Díky tomu se při přelévání do auta nepolijete.

 

Hadice na navíjecím bubnu
Výhoda podobné hadice na navíjecím bubnu je, že ji lze použít i když není zcela rozvinutá. Nevýhodou je pomalejší průtok.

Kanystr pak používáme čistě na pitnou vodu. I když se o rozvod vody v naší obytné dodávce poměrně staráme, přesto jsme tak nějak klidnější, když si pitnou vodu nosíme samostatně a vždy čerstvou.

Vybavení pro údržbu vozu

Do výbavy jsme také přidali nějaké to základní nářadí. Vozíme šroubovák (křížový i plochý), malé kleštičky a samozřejmě sadu imbusů. Velice záhy a po osobní zkušenosti jsme výbavu doplnili i o náhradní pojistky. A to jednak pro nástavbu, tak i pro auto samotné. Obojí jsme už užili…

Jakou sadu pojistek vybrat?

Co se týče pojistek, tak zapomeňte na karavanové obchody. Sada pojistek zde stojí naprostý nesmysl a získáte od každého druhu jen jeden kus. V běžných auto potřebách jste schopni za cca dvojnásobek ceny sehnat krabičku s bohatou zásobou všech typů pojistek, které kdy budete v obytné nástavbě potřebovat.

Vybavení do koupelny

Samozřejmostí do koupelny je chemie do WC. Vlastně hned na začátku jsme zvolili modré sáčky Thetford a už jsme u nich zůstali. Jsou sice o něco dražší, ale fungují a bezpečnou manipulaci s nimi zvládne opravdu každý.

Pochopitelně od začátku používáme i karavanistický toaletní papír. Nemám žádnou preferenci ve značce. Bereme vždy to, co je zrovna cenově dostupnější.

Redukce na plyn

Naše auto bylo z výroby vybavené přípojkou na německé plynové lahve. A tak naše první návštěva karavanistického obchodu zahrnovala i pořízení redukce z německé koncovky na českou plynovou lahev. Sice teď používáme výhradně kompozitové lahve Karavan Kompozit, které jsou vybaveny německým závitem, přesto se hodí redukci mít.

Přípojné kabely

Pro připojení auta k externímu zdroji napájení v kempu nebo na karavanovém stání jsme pořídili tři věci:

  • Redukce CEE zástrčka – klasická 230V zásuvka k připojení k rozvodu v kempu. Vybrali jsme velice kompaktní provedení v podobě jednoho kusu, který má na jedné straně CEE zástrčku a na druhé straně rovnou zásuvku. Z pohledu úspory místa v naší vestavbě je to ideální. SvětKaravanů.cz prodává tuto šikovnou redukci pod matoucím názvem Adaptér pro karavan.
Redukce pro připojení karavanu do kempu
Kompaktní redukce pro připojení obytného auta do kempu
  • Redukce CEE zásuvka – klasická 230V zástrčka k připojení vozu k prodlužovacímu kabelu. Tady jsme zvolil variantu s úhlovým provedením, kde je na druhé straně zástrčky k dispozici rovněž 230V zásuvka. Nikdy jsme ji ale v praxi nevyužili. Přesto mi to úhlové provedení přijde docela zajímavé.
  • Prodlužovací kabel jsme vybrali v délce 25m a volně ložený, bez bubnu. Je to výrazně lehčí a zabere to výrazně méně místa než rozměrný buben. Tohle řešení se nám zatím velice osvědčilo a neměnili bychom.

Závěr

Výše uvedený přehled věcí považuji za takové rozumné minimum, které je vhodné do začátku pořídit. Můžeme diskutovat o tom, že hadici dokážeme vždy nahradit například konví a že vlastně i tu konev může zastoupit dobře vybraný kanystr. Ano, všechno jde a je na zvážení a zkušenostech každého karavanisty, k jaké sadě základního vybavení praxí dospěje. My si vybrali takto a jsme spokojení…

 

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Nový podvozek pro VW Transporter – 21 let a přesto jezdí lépe než nový

VW Transporter v různých verzích je oblíbeným základem pro campervany. A proto když se naskytla příležitost vyzkoušet si obytnou přestavbu na podvozku VW T5...

Matist Family L a XL (2025) – netradiční vestavba pro rodinu

Německá značka Matist si odbyla premiéru svých novinek Matist Family L a Matist Family XL na letošním Caravan Salon Düsseldorf. Jedná se o vozy...

PODCAST: Obytné vozy nad 3.5t – mýty a fakta

Obytné vozy nad 3.5t získávají na trhu stále větší oblibu. Navzdory tomuto trendu zde však panuje spousta mýtů a nepravd, které mohou řadu potenciálních...

VIDEO: Concorde Carver (2025) – malé velké auto

Concorde Carver je nejmenším z velkých. Plnotučné obytné auto s celkovou hmotností 7,5t, na podvozku Iveco Daily, a na poměry linerů velmi kompaktních rozměrů....

PODCAST: Pavel Liška a Jan Révai (Vandráci) – Papua Nová Guinea na motorce

Tentokrát jsme nahrávali živě přímo na pódiu Caravaning Brno 2024. Hosty byli Pavel Liška a Jan Révai, tentokrát v roli cestovatelů a jejich cestovatelského...