Posledně jsem popisoval naše zkušenosti s vestavbou a s předním salónem (Pössl Summit 600 Plus – 10.000km – díl 2 – vestavba obecně a sezení). Třetí díl tohoto seriálu po 10.000km se věnuje posuvným dveřím a kuchyňskému bloku v naší obytné dodávce Pössl Summit 600 Plus.
Posuvné dveře a softlock
Co se týče softlocku, tak stále platí to, co jsem psal v našem úvodním shrnutí zkušeností (Pössl Summit 600 Plus – zkušenosti díl 3 – posuvné dveře a kuchyň). Nelituji ani jednoho eura, které jsme za tuto doplňkovou výbavu zaplatili. Dveře dokáže zavřít malé dítě, když posádka a třeba i váš soused v kempu spí, můžete v pohodě manipulovat dveřmi, a nikoho nevzbudíte. Relativně lehké docvaknutí zámku u B sloupku a dveře se s tichým vrčením zajistí i na opačné straně. Pokud obytnou dodávku máte a zvažujete tento doplněk, rozhodně doporučuji jeho pořízení.
Závady
Závady softlocku se nám zatím (ťuk ťuk) vyhnuly a vše funguje, jak má. Drobný problém máme ale s plisovanou sítí proti hmyzu. V podstatě od začátku se nám při delším otevření sítě špatně skládá zpět do původního stavu. Bez pomoci rukou se správně nesloží, a to typicky za tmy a před spaním nechcete řešit. Se servisem jsem to začal řešit teprve nedávno. První pokus o seřízení lehce pomohl, ale pořád to ještě není ono. Pokračovat budeme během tohoto týdne, tak uvidíme…
Kuchyň – Rohová skříňka
Interiér Summitu (model do roku výroby 2020 včetně, od roku 2021 je to jinak – viz Pössl – novinky pro rok 2021) má velice netradičně pojatou krajní skříňku. Díky svému zaoblenému tvaru výrazně usnadňuje průchod do vozu při zachování poměrně prostorné pracovní desky, kterou není potřeba nijak vyklápět.
Musím říct, že jakkoli takto pojatý kuchyňský blok možná nepůsobí úplně nejmoderněji (dnes jsou v kurzu v tomto místě lednice), je neuvěřitelně praktický. A to zejména v kombinaci se stanovou střechou. Pokud je totiž k hornímu spaní nasazený žebřík, neblokuje uličku kompletně. Dá se kolem něj pořád poměrně pohodlně projít. A to je ve čtyřech k nezaplacení… Tohle jsem si při výběru auta vůbec neuvědomil a teď jsem za to moc rád!
Další devizou je obrovský vnitřní prostor této skříňky. Dvě poličky jsou uchycené na dveřích, a tak je zajištěn výborný přístup ke všem věcem, které sem umístíte. Pod nimi ještě zbyla trocha prostoru, kde vozíme například smetáček s lopatkou, nebo redukce pro připojení auta k elektřině.
Od modelového roku 2021 se Pössl u Summitu vydal cestou modernizace interiéru a tuto skříňku nahradil lednicí. Kuchyňský blok tak možná vypadá o něco moderněji, ale podle mého názoru je to ve srovnání se starším provedením méně praktické.
Otevřený obytný prostor
Jen co jsme poprvé viděli na živo vestavbu s konceptem otevřeného prostoru (tzn. pracovní deska kuchyňské linky vedoucí až k posteli), nechtěli jsme už jinak. Jak už jsem psal v první sérii zkušeností, líbí se nám jednak vzdušný a prostorný interiér, a pak také dlouhá pracovní deska linky. Další praktickou vlastností tohoto uspořádání je to, že konec pracovní desky na straně postele slouží v noci i jako noční stolek. Pokud nemáte nějaký speciální důvod, proč zvolit jiné uspořádání interiéru (například horní umístění lednice), pak s tímto neuděláte chybu.
Vaření
I když je v Summitu sporák se dřezem snad ta nejmenší verze, která je od Dometicu k dispozici, je s ním vaření a mytí nádobí úplně v pohodě. Dva hrnce rozumné velikosti se vedle sebe bez problémů vejdou. Trochu obtížnější to je v případě používání hranaté pánve RidgeMonkey, které druhou plotýnku lehce omezuje.
Umístění plotýnek pod stejný kryt (resp. do spojeného prostoru) spolu se dřezem má velkou výhodu jednak při čištění sporáku, ale hlavně v případě, že nedopatřením něco při vaření přeteče. Nic nemá kam utéct, vše zůstává ve varném nebo mycím prostoru.
Pokud bych si měl na něco stěžovat při vaření či mytí nádobí, tak je to vodovodní baterie. Nejde o vzhled, ovládání, ani o umístění v pracovní desce. V tom chyba není. Trochu nám nevyhovuje perlátor baterie. Ten, aby byl z pohledu spotřeby vody co nejúspornější, rozděluje proud vody do mnoha drobných vodních paprsků. Ty až překvapivě dobře fungují. S minimálním tlakem vody lze omýt skutečně cokoli během chvilky. Problém je ale v tom, že tyto vodní paprsky jsou i na nízký tlak vody natolik prudké, že se od omývané věci odráží na všechny strany, a tak během chvilky zacákají třeba čerstvě vyčištěný sporák. Takže buď se s tím člověk smíří, nebo po každém umytí rukou musí utěrkou otřít nejbližší okolí dřezu.
Závady
Co se týče vaření, tak jsme tady po zimě narazili na pár drobných závad. První bylo zhasínání menšího hořáku při nastavení na nejnižší výkon. To jsem opravil sám pečlivým vyčištěním hořáku a všech jeho součástí.
Naopak velký hořák bylo zase obtížné ztlumit a kromě toho oheň sazemi znečišťoval nádobí. Snaha vyčistit hořák svépomocí byla úspěšná pouze částečně. Prodejce nám pak vyměnil trysku za novou a ta již funguje o poznání lépe, i když občas drobné množství sazí na sporáku ještě tu a tam najdeme.
Poslední problematická věc se týkala piezzo elektrického zapalování. Tlačítko fungovalo jen velmi neochotně. Prodejce jej prostříkal kontaktním sprejem a už je vše zase ok.
Lednice
Summit je vybaven lednicí Dometic, která je umístěna pod linkou naproti vstupu do koupelny. Prostorově to není žádný obr, ale funguje naprosto příkladně. Chladí dobře a v pohodě se s ní dá vydržet na 12V provoz až tři dny.
Posledně jsem si trochu stěžoval na hluk, že v noci lehce ruší při spaní, protože postele jsou orientovány právě hlavou k lednici. Upřímně, už to vůbec nevnímáme a nikdo si nestěžuje.
Úložné prostory
Na vestavbu, pro čtyři lidi, je to s úložným prostorem v kuchyni řekněme tak akorát. Není ho rozhodně na rozdávání, trochu víc by se hodilo, ale stačí. Co se týče prostoru pro nádobí, tak toho je až až. Sada hrnců, pánev, prkénko, příbory, nože, hrníčky, skleničky, sada talířů, mísy, skládací umyvadlo, struhadlo, … To vše má v kuchyni své místo a ještě zbývá i docela dost na potraviny. Ale musím přiznat, že při delších cestách prostor na některé trvanlivější potraviny trochu chybí. Ne v autě jako takovém, tam by se našlo, ale pěkně po ruce přímo v kuchyni. Stále jsem totiž přesvědčen, že vrchní skříňky jsou u Summitu o chlup menší, než u konkurenčních modelů.
Poličky na drobnější vybavení nad lednicí jsou k nezaplacení. Své místo si zde kromě koření nalezla třeba lahvička s olejem, nabíjecí světlo pro venkovní posezení, nebo třeba nabíječky. Hodně praktické je také „zábradlíčko“, které brání vypadávání věcí. Je totiž realizováno dvěma podélnými tyčkami, které jsou jako dělané pro zavěšení brýlí.
Posledně jsem bojoval s místem na roli kuchyňských papírových utěrek. Konečně jsem našel vhodný držák a vybral praktické místo. Prostor na linkou vedle horních skříněk k tomu přímo vybízel. Díky tomu jsou utěrky vždy po ruce, ať už něco vaříte, sedíte venku, nebo jen v předním salónu…
Závěr
Pokud bych měl autu ve výše popsaných oblastech něco vytknout, tak mě v tuto chvíli asi nejvíce trápí síť proti hmyzu v posuvných dveřích. Doufám, že se ji podaří seřídit, případně v rámci záruky vyměnit. U sporáku bych pak také očekával trochu bezproblémovější provoz.
Jinak kuchyňský blok v Summitu považuji i po delším používání za jeden z nejpraktičtějších, co jsem viděl. Netradiční zaoblené zakončení linky možná nevypadá úplně nejmoderněji, ale poskytuje čtyřčlenné posádce několik málo neuvěřitelně užitečných centimetrů čtverečních prostoru navíc a přitom nijak neomezuje úložný prostor. Kromě toho je k dispozici opravdu velká pracovní deska. Za mě tedy velká spokojenost.
A co příště? Budeme pokračovat ve struktuře prvních zkušeností a podíváme se tak na koupelnu (Pössl Summit 600 Plus – 10.000km – díl 4 – koupelna).